Termin „aplikacja” stał się popularny wraz z wejściem w życie pierwszych smartfonów, gdzie można było sobie coś samemu zainstalować. Pierwszy smartfon powstał już w 1992 roku, zatem można powiedzieć, …że od tego czasu aplikacje mobilne rozpoczęły swoją pospolitą żywotność w określaniu ich mianem mobilnych.
Czym jest aplikacja? Aplikacja to nic innego jak program komputerowy, który odpowiednio napisany w języku programowania ma za zadanie wykonywać zaprojektowane czynności. Aplikacja jak każdy inny program przeznaczona jest do pracy w odpowiednim środowisku na odpowiednim systemie operacyjnym.
Aplikacje mobilne – systemy operacyjne
W Polsce najbardziej powszechnym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilny jest stale rozwijany i aktualizowany system Android. Warto nadmienić, że firma Google (gigant w dziedzinie IT), próbuje swoimi siłami wciągnąć system operacyjny Android pod swoją markę. Nie jest w stanie jednak tego zrobić w stu procentach, ponieważ system Android jest OpenSourcowy co oznacza, że każdy ma dostęp do źródła czyli kodu oprogramowania. Firma Google może jednak sprzedawać do systemu rozszerzenia i to właśnie wykorzystuje kolos rynku IT. Sprzedaje usługi lokalizacyjne i inne serwisy.
Na system Android w tej chwili dostępnych jest ogromna ilość aplikacji mobilnych, ze względu na Open Sourcowe oprogramowanie, system zyskał bardzo szybko popularność i zyskał zaufanie wielu znanych producentów smartfonów.
Istnieją oczywiście inne sytemy operacyjne obsługujące aplikacje mobilne. Jedną z wiodących firm, która jest troszkę mniej popularna w Polsce jest system iOS.
Firma podbija serca amerykanów, jednak w Polsce w dalszym ciągu stanowi mniejszość. Kliencie iPhonów zwykle nieco droższych od smartfonów z systemem Android nie mogą narzekać na szybkość działania urządzeń. System iOS jest kierowany tylko do urządzeń jednego producenta (IPhone, IPad) co sprawia, że praktycznie eliminuje zwieszanie czy powolną pracę tych urządzeń.
Niestety ze względu na cenę oraz koszty aplikacji w sklepie AppStore ilość aplikacji nie jest zadowalająca a stać na te urządzenia zdecydowanie mniejszość Polaków. Co więcej nie wszyscy, którzy mogą sobie pozwolić na jego zakup, decyduje się na to.
W naszej firmie możesz zlecić zaprojektowanie aplikacji na system Android według własnych upodobań. Zrealizujemy każdy , nawet najbardziej wymagający projekt zgodny z Twoimi wymaganiami. Wystarczy, że prześlesz na adres naszej poczty elektronicznej wymagania dotyczące projektu a w odpowiedzi otrzymasz wstępną wycenę.
Aplikacje to nie tylko gry i programy użytkowe, bowiem często tworzą dodatkowe zaplecze marketingowe dla promujących się firm. Zapewnienie bezpośredniego kontaktu z klientem nigdy wcześniej nie było tak proste.
Wiele dużych sieci handlowych już posiada swoje aplikacje. Miedzy innymi Biedronka, Auchaun czy Rossman – dostarczają bieżące informacje swoim klientom dzięki aplikacją Android, które przekazują odpowiednie treści swoim klientom. Tym samym zwiększają ruch w swoich sieciach handlowych, co przekłada się na zysk.
Świat staje się coraz bardziej mobilny. Posiadanie aplikacji prowadząc firmę często bywa nieuniknione. Coraz więcej klientów oczekuje od firm takiego rozwiązania komunikacyjnego. Dotychczas wystarczyło posiadać stronę internetową i dobrze czytelną domenę aby zwiększyć ruch klienteli dla świadczonych usług. Dziś sytuacja wygląda inaczej, więc jeśli jeszcze nie posiadasz aplikacji, która choćby przedstawia podstawowe informacje o Twojej działalności powinieneś jak najszybciej pomyśleć o wdrożeniu takiej formy kontaktu bądź przekazu niezbędnych informacji.
Jakie są koszty wdrożenia aplikacji do sklepów AppStore i GooglePlay?
Sam koszt wdrożenia zależy od wyceny odpowiedniej firmy, która się tym zajmuje. Oczywiście można to robić również na własną rękę. Pomijając koszty obsługi przez firmę informatyczną musimy pamiętać o kosztach jakie należy odprowadzić do sklepu, gdzie będzie dostępna nasza aplikacja.
W przypadku AppStore należy liczyć się z kosztem około 400 zł za każdy rok aplikacji w sklepie. Dodatkową trudność może stanowić skomplikowany proces weryfikacji aplikacji, który może trwać dłuższy okres czasu.
Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli chcemy udostępnić aplikację Android w sklepie GooglePlay. Tutaj koszt jednorazowy to 100 zł za utworzenie konta w sklepie. Brak corocznych abonamentów. Szybka weryfikacja aplikacji i publikacja w sklepie (zwykle do 24h) powoduje i przekonuje wiele programistów oraz firm. Co sprzyja szybkiemu wzrostowi liczby aplikacji w tym sklepie.
Nie masz jeszcze aplikacji na system Android. Skontaktuj się z nami lub zobacz naszą ofertę.